Manufacturer of a wide range of products which include gym setup services, incline chest press machine, chest hammer press, incline chest press bench, hammer chest press machine and chest press machine.
₹ 430000 / Set Get Latest Price
| Service Location | all over india |
| Usage/Application | gym |
| Type Of Fitness Equipment | strength |
| Location | jalandhar |
| Powder Coated | yes |
| Service Duration | 5years |
| Color | customised |
Minimum order quantity: 100 Set
₹ 390000 / Set Get Latest Price
| Service Location | Pan India |
| Usage/Application | Commercial |
| Service Duration | 15 Days |
| Service Mode | Offline |
| Payment Mode | Online and Offline |
₹ 28500 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Selectorized |
| Max User Weight | 150 kg |
| Usage Type | Commercial gym |
| Type of Chest Press Machine | Incline |
| Cable | 6mm |
| Cushion Thickness | 20mm |
| Frame Protection | Double Powder Coating |
| Material | Mild Steel |
| Max. Load | 200Kg |
| Operation Mode | Mechanical |
Minimum order quantity: 1 Piece
In line with clients' diverse requirements, we are involved in providing an optimum quality range of Incline Chest Press Machine.
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Selectorized |
| Max User Weight | 150 kg |
| Usage Type | Commercial gym |
| Type of Chest Press Machine | Incline |
| Cable | 6mm |
| Cushion Thickness | 2inch |
| Frame Protection | Double Powder Coated |
| Material | Cast Iron |
| Max. Load | 200Kg |
| Operation Mode | Adjustable |
| Seat Type | FRP Seat |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 13500 / Piece Get Latest Price
| Design Standard | Commercial |
| Adjustability | Fully Adjustable |
| Resistance Type | Free Weight |
| Maximum User Weight | 200 KG |
| Usage/Application | Gym |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Mild Steel |
| Pipe Type | Capsule Pipe |
| Usage | Gym |
| Operation Mode | Mechanical |
Minimum order quantity: 3 Piece
In order to cater the variegated demands of our clients, we are offering an excellent quality range of Incline Chest Press Bench.
₹ 24500 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Selectorized |
| Max User Weight | 150 kg |
| Usage Type | Commercial gym |
| Type of Chest Press Machine | Incline |
| Cable | 6mm |
| Cushion Thickness | 2Inch |
| Frame Protection | Double Powder Coating |
| Material | Cast Iron |
| Operation Mode | Adjustable |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are ranked amongst the most trusted firms deeply engaged in offering a wide range of Hammer Chest Press Machine.
₹ 24500 / Piece Get Latest Price
| Type of Chest Press Machine | Incline, Decline, Flat Press |
| Material | Cast Iron, Stainless Steel, Mild Steel |
| Operation Mode | Adjustable, Manual, Mechanical |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 24000 / Piece Get Latest Price
| Type of Chest Press Machine | Flat Press, Incline, Decline |
| Usage/Application | Gym |
| Operation Mode | Mechanical, Manual, Adjustable |
| Target | Chest Press |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 32000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Plate loaded |
| Max User Weight | 200 kg |
| Usage Type | Commercial gym |
| Frame Material | MS steel |
| Seat Adjustment | Seat and back adjust |
| Type of Chest Press Machine | Decline, Flat Press, Incline |
| Cushion Material | PU foam |
| Surface Finish | Powder coated |
| Material | Stainless Steel, Cast Iron, Mild Steel |
| Operation Mode | Manual, Adjustable, Mechanical |
| Brand | Royalz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Type of Chest Press Machine | Flat Press, Decline, Incline |
| Material | Cast Iron, Stainless Steel, Mild Steel |
| Operation Mode | Adjustable, Mechanical, Manual |
| Condition | New |
| Automation Grade | Automatic |
| Foot Rest | Yes |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 32000 / Piece Get Latest Price
| Type of Chest Press Machine | Flat Press |
| Cable | 6mm |
| Material | Stainless Steel |
| Operation Mode | Adjustable |
| Machine Weight | 100 kg |
| Powder Coating | 2 Rounds |
| Pully | Nylon |
Minimum order quantity: 1 Piece
With a firm commitment to quality, we are involved in offering a wide ambit of Chest Press Machine.
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Butterfly combo |
| Max User Weight | 250 kg |
| Usage Type | Commercial gym |
| Frame Material | MS steel |
| Machine Weight | 180 kg |
| Arm Adjustment | Multi position arm |
| Usage | Gym |
| Material | Stainless Steel |
| Resistance Type | Weight Stack |
| Operation Mode | Adjustable |
| Seat Material | PU Foam With Synthetic Leather |
| Seat thickness | 2inch |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 42000 / Piece Get Latest Price
| Usage | Gym |
| Operation Mode | Adjustable |
| Body Material | Stainless Steel |
| Weight Stack | 50 kg |
| Cable | 6mm |
| Powder Coating | Two Layer Painting |
Minimum order quantity: 1 Piece
To cater the variegated needs of our esteemed customers, we are highly engaged in offering a wide array of Pec Dec Machine.
₹ 18500 / Piece Get Latest Price
| Type of Chest Press Machine | Flat Press |
| Cable | 6mm |
| Material | Cast Iron |
| Operation Mode | Adjustable |
| Weight | 50 kg |
| Powder Coating | 2 Rounds |
Minimum order quantity: 3 Piece
We are dedicatedly involved in providing an excellent quality array of Flat Chest Press, for catering the various needs of our clients.
₹ 32000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Resistance Type | Body Weight |
| Operation Mode | Mechanical |
| Cable | 6mm |
| Seat Thickness | 2inch |
| Seat Material | PU Foam With Synthetic Leather |
Minimum order quantity: 1 Piece
For catering the variegated needs of our clients, we are deeply engrossed in offering a qualitative array of Butterfly Gym Machine.
Rajveer Roy (Proprietor)
Royal Fitness
Gali No.1, Green Avenue
Jalandhar - 144001, Punjab, India