Providing you the best range of complete commercial gym setup, flat gym bench, adjustable gym bench, magnum preacher curl bench, olympic flat bench press and chest bench press with effective & timely delivery.
₹ 520000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | commercial gym |
| Type Of Fitness Equipment | strength |
| Powder Coated | yes |
| Service Duration | 10yrs |
| Brand | royal fitness |
| Color | customisable |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Material | Steel |
| Brand | Royal Fitness |
| Bench Type | Flat Bench |
| Size | 1200X600X450mm |
| Cushion Material | Leather |
| Weight | 20 kg |
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Royal Fitness |
| Material | Mild Steel |
| Bench Type | Multipurpose Bench |
| Application | Muscle Gain |
| Seat Material | Rubber |
| Max Load Weight | 70 Kg |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 12500 / Piece Get Latest Price
| Adjustability | Adjustable |
| Brand | ROYAL FITNESS |
| Usage | Gym |
| Material | Stainless Steel |
| Seat Material | High Density Foam |
| Weight Stack | 39Kg |
| Machine Size | 993x783x867MM |
| Power Coating | 2 rounds |
| Cable Diameter | 6MM |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 13000 / Piece Get Latest Price
| Usage | Gym |
| Size | 110x45x60CM |
| Max Load Weight | 180Kg |
| Material | Steel |
| Seat Material | PU Foam With Synthetic Leather |
| Powder Coating | Two Layer Painting |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Royal Fitness |
| Model Name/Number | 201 |
| Bench Type | Adjustable Bench |
| Maximum User Weight | 100 KG |
| Usage/Application | Gym |
| Material | Mild Steel |
₹ 13500 / Piece Get Latest Price
| Max Load Weight | 90 Kg |
| Material | Steel |
| Seat Material | PU Foam With Synthetic Leather |
| Cable | 6mm |
| Powder Coating | Two Layer Painting |
| Tube | Oval Elliptical Tube |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 16500 / Piece Get Latest Price
| Material | Steel |
| Seat Material | PU Foam With Synthetic Leather |
| Max Load Weight | 96 Kg |
| Powder Coating | Two Layer Painting |
| Tube | Oval Elliptical Tube |
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Application | Muscle Gain |
| Operation Mode | Manual |
| Seating Height | 2-2.5 Feet |
| Seat Back Height | 1-1.5 Feet |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 13000 / Piece Get Latest Price
| Max Load Weight | 180 Kg |
| Application | Muscle Gain |
| Material | Steel Tube |
| Seat Material | PVC Foam |
| Size | 110x45x60CM |
Minimum order quantity: 1 Piece
Owing to our huge market knowledge, we have been able to offer our valued clients with a wide range of Adjustable Weight Bench.
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Royal Fitness |
| Usage | Gym |
| Size | 110x45x60CM |
| Material | Steel tube + PVC foam / PU foam |
| Weight | 11-20kgs |
| Max user weight | 200kgs |
₹ 11000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Royal Fitness |
| Maximum User Weight | 100 KG |
| Usage/Application | Gym |
| Material | Mild Steel |
| Color | Green |
An outdoor gym sit-up bench is a durable, weather-resistant piece of fitness equipment designed to help users perform sit-ups and other core-strengthening exercises outdoors. Typically made from sturdy materials like steel, aluminum, or high-quality plastic, it is built to withstand various weather conditions, ensuring long-lasting performance for parks, public fitness areas, or private backyards.
The sit-up bench features a flat or slightly inclined surface with padded supports for the back and legs, allowing users to perform effective abdominal exercises while maintaining proper posture. Some models include adjustable angles, allowing users to increase or decrease the incline for a more challenging workout. The ergonomic design ensures comfort, with cushioned padding that reduces pressure on the back and hips.
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Intended Use | Personal |
| Operation Mode | Adjustable |
| Type | Situp Benches |
| Weight Capacity | 43Kg |
| Size | 1500x700x1000 |
| Seat Material | PU Foam With Synthetic Leather |
| Tube | Oval Elliptical Tube |
Minimum order quantity: 1 Piece
Rajveer Roy (Proprietor)
Royal Fitness
Gali No.1, Green Avenue
Jalandhar - 144001, Punjab, India