Prominent & Leading Manufacturer from Jalandhar, we offer functional trainer machine, j series functional trainer, functional trainer cable machine and cable crossover machine.
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Operation Type | Cable With Rack |
| Stack Weight Per Side | 80 kg |
| Pulley Ratio | 1:1 |
| Frame Material | Mild Steel |
| Cable Type | PVC Coated Cable |
| Usage | Office, Gym, Household |
| Model No. | 302 |
| Size | 2730 x1440 x 2550 mm |
| Usage Area | Institutional, Home Gym, Commercial Gym |
| Stack Weight | 184 Kgs |
| Material | Steel |
| Cable | 6mm |
Keeping in mind the vast necessities of the patrons, we are engaged in providing a wide range of Functional Trainer.
₹ 48500 / Piece Get Latest Price
| Type of Machine | Multi Purpose Gym |
| Material | Mild Steel |
| Usage | Office, Household, Gym |
| Height | 6-8 Feet |
| Length | 5-6 Feet |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage | Household, Gym, Office |
| Surface Treatment | Paint coated |
| Height | 6-8 Feet |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 48000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Royalz |
| Usage | Household, Gym, Office |
| Material | Mild Steel |
| Net Weight | 360kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 48000 / Piece Get Latest Price
| Type of Machine | Multi Purpose Gym |
| Usage | Gym |
| Dimension | 2730 x1440 x 2550 mm |
| Stack Weight | 184 Kgs |
| Material | Stainless Steel |
| Cable | 6mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are amongst the reputed organizations, highly engaged in offering an optimum quality range of Functional Trainer Cable Machine.
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Usage | Gym |
| Material | Mild Steel |
| Net Weight | 435 kg |
| Stack Weight | 200 kg |
| Cable | 6mm |
| Powder Coating | Two Layer Painting |
Minimum order quantity: 1 Piece
We have reached the pinnacle of success and earned a reputed name by providing the high-quality range of Functional Trainer Machine.
₹ 46000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Functional Trainer |
| Max User Weight | 200 kg |
| Usage | Gym |
| Operation Mode | Adjustable |
| Material | Stainless Steel |
| Pipe Type | Capsule Pipe |
| Tube | Oval Elliptical Tube |
| Cable | 6mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
Backed by profound experience of our experts, we are an unparalleled name engaged in providing a high-quality assortment of Cable Crossover Machine.
Rajveer Roy (Proprietor)
Royal Fitness
Gali No.1, Green Avenue
Jalandhar - 144001, Punjab, India