Prominent & Leading Manufacturer from Jalandhar, we offer back lat machine, seated cable row machine, back pull down machine, lats pull down machine, seated rowing machine and lat pull down hammer.
₹ 32500 / Piece Get Latest Price
| Material | Iron |
| Size | 1180*1395*2035 MM |
| Resistance Type | Weight Stack |
| Operation Mode | Mechanical |
| Weight | 210Kg |
| Tube Size | 122x107x2.5mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
With our years of experience & in-depth knowledge in this field, we are engaged in offering a quality-assured array of Back Lat Machine.
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Dual Function |
| Weight Stack | 80 kg |
| Max User Weight | 200 kg |
| Intended Use | Commercial |
| Adjustable | Yes |
| Resistance Type | Weight Stack |
| Material | Iron |
| Operation Mode | Manual |
| Seat Type | Without Wheels |
| Seat Adjustable | Yes |
Minimum order quantity: 1 Piece
Aimed at a prosperous growth in this domain, we are instrumental in offering an excellent quality range of Seated Cable Row Machine.
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Lat pull & row |
| Resistance Type | Weight stack |
| Max Load | 200 kg |
| Frame Material | MS |
| Seat Adjust | Adjustable seat |
| Usage Area | Commercial gym, Sports club, Institutional, Home gym |
| Finish Type | Powder coated |
| Included Bars | Lat+row bar |
| Weight Stack | 100Kg |
| Nylon pulley | Dia 105mm |
| Operation Mode | Mechanical |
| Dimension | 1600x1100x1420mm |
| Application | Muscle Gain |
Minimum order quantity: 1 Piece
With our in-depth knowledge of this domain, we are actively engaged in offering an excellent quality assortment of Back Pull Down Machine.
₹ 32000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Lat pull & row |
| Resistance Type | Weight stack |
| Max Load | 200 kg |
| Frame Material | MS |
| Seat Adjust | Adjustable seat |
| Usage Area | Home gym, Commercial gym, Institutional, Sports club |
| Finish Type | Powder coated |
| Included Bars | Lat+row bar |
| Usage | Gym |
| Weight | 100kg |
| Pipe Type | Capsule Pipe |
| Material | Mild Steel |
| Cable | 6mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
A lat pull-down machine is a gym exercise machine designed to strengthen the upper body, primarily targeting the latissimus dorsi (lats). It involves pulling a weighted bar down toward the chest while seated, helping to improve back width, posture, and overall upper-body strength.
Made up with high tensile strengthative capsule pipe machines considers 80kg of Ms weight₹ 24500 / Piece Get Latest Price
| Resistance Type | Manual Brake |
| Max User Weight | above 200 kg |
| Resistance Level | 12 Level |
| Material | Iron |
| Operation Mode | Manual |
| Portable | No |
| Product Weight | 100kg |
| Resistance Levels | 12 level |
| Seat Type | With Wheels |
| Target Muscle | Upper Back |
| Powder Coating | Two Layer Painting |
Minimum order quantity: 1 Piece
Being a prominent firm in this domain, we are engaged in offering a distinguished assortment of Seated Rowing Machine.
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Gym |
| Resistance Type | plate-loaded |
| Brand | royal fitness |
| Size | 1700x980x550 |
| Usage | Gym |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Cast Iron |
| Operation Mode | Mechanical |
| Machine Weight | 152Kg |
| Max Load | 200Kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are a unique entity in this industry, actively engaged in offering a premium quality array of Lat Pull Down Hammer.
₹ 32500 / Piece Get Latest Price
| Type | Air Rowing |
| Usage/Application | Gym |
| Usage | Gym |
| Weight | 80kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Mild Steel |
| Size | 1450 x 1240 x 1700 mm |
| Muscles Target | Lower Back |
| Powder Coating | Electrostatic Powder Coated Mild Steel Frame |
Minimum order quantity: 1 Piece
With an impressive growth record in this highly competitive industry, we are providing a qualitative range of Row Exercise Machine.
₹ 42000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Gym |
| Type Of Fitness Equipment | Strength |
| Brand | Royal Fitness |
| Height | 6-8 Feet |
| Finish | Color Coated |
| Load Capacity | 10-200 Kg |
| Handle Length | 3-4 Feet |
Rajveer Roy (Proprietor)
Royal Fitness
Gali No.1, Green Avenue
Jalandhar - 144001, Punjab, India