Manufacturer of a wide range of products which include lateral raise gym machine and lateral raise machine.
₹ 32000 / Piece Get Latest Price
| Target Muscle | Side & Front Delt |
| Max User Weight | 150 kg |
| Model Name/Number | RF029 |
| Machine Type | STRENGTH |
| Usage/Application | Commercial |
| Usage | Gym |
| Operation Mode | Adjustable |
| Material | Mild Steel |
| Weight | 154 Kg |
| Cable | 6mm |
| Powder Coating | Two Layer Painting |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are highly acclaimed in this industry for providing an optimum quality range of Lateral Raise Gym Machine.
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Operation Mode | Plate Loaded |
| Target Muscle | Side & Front Delt |
| Max User Weight | 150 kg |
| Machine Type | Seated |
| Frame Material | MS Steel |
| Finish | Powder Coated |
| Cushion Material | PU Foam |
| Seat Adjustment | Height Adjustable |
| Usage Area | Commercial Gym, Institutional, Club Gym |
| Country of Origin | India |
| Usage | Gym, Office, Household |
| Body Material | Mild Steel |
| Surface Treatment | Paint coated |
| Height | 3-5 Feet |
| Length | 4-6 Feet |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 22000 / Piece Get Latest Price
| Usage | Gym |
| Powder Coating | Two Layer Painting |
| Cable | 6mm |
| Tube | Oval Elliptical Tube |
| Material | Steel |
Minimum order quantity: 1 Piece
For catering the variegated demands of our respected clients, we are highly engrossed in providing a wide range of Lateral Raise Machine.
Rajveer Roy (Proprietor)
Royal Fitness
Gali No.1, Green Avenue
Jalandhar - 144001, Punjab, India